ادر این مقاله به معرفی انواع بال ولو اصل با جنس خوب میپردازیم. برای آشنایی بیشتر با بال ولو ها یا شیر های توپی مقاله زیر را مطالعه نمایید.

معرفی انواع بال ولو

قیمت شیر توپی

یکی از مزایای بال ولو یا شیر توپی امکان باز و بسته شدن سریع با یک چرخش 90 درجه است. یکی از دیگر مزایای شیر توپی نسبت به شیر دروازه ای طراحی متراکم و حجم کم آن است. میتوان از استحکام شیر توپی نسبت به سایر انواع شیر ها اطمینان حاصل کرد. اما این وسیله معایبی نیز دارد. شیر توپی دارای قابلیت کنترل ضعیفی است. بال ولو ها برای انسداد و قطع جریان طراحی شده اند نه تعدیل آن. شیر توپی فقط مخصوص عبور گاز است و نمیتوان از آن برای عبور مایعات و جامدات استفاده کرد. در شیر های توپی به جز در مدل شیر ورودی از بالا امکان تمیز کردن وجود ندارد. باز بودن یا نیمه باز بودن شیر توپی را میتوان با کمک اهرم تشخیص داد. زمانی که اهرم با لوله هم تراز باشد، مسیر شیر باز بوده و زمانی که عمود بر لوله باشد شیر بسته است. اگر اهرم در وضعیتی غیر از این دو وضعیت بود، شیر در حالت نیمه باز یا تعدیل است.

شیر های توپی متعلق به دسته شیر های چرخش ربع گرد یا شیر چرخش یک چهارم هستند. حالا میخواهیم بدانیم شیر های توپی چگونه کار میکنند. درون شیر های توپی یک عدد توپ وجود دارد که دارای مجرایی است که جریان گاز از آن عبور میکند.

زمانی که این مجرا کاملا به انتهای دستگاه عمود است مسیر جریان مسدود میشود. اگر مجرا در وضعیت دیگری جز حالت جریان آزاد و مسدود قرار بگیرد جریان به صورت جزئی قطع میشود.

معرفی انواع بال ولو

مقایسه ی شیر توپی و دروازه ای

عملکرد شیر توپی با شیر دروازه ای متفاوت است. در بال ولو ها یا شیر های توپی از یک توپ برای باز و بسته کردن جریان استفاده میشود. در حالی که در شیر دروازه ای برای باز و بسته کردن جریان از یک دیسک که بر روی سیت قرار گرفته است استفاده میشود. تفاوت دیگر شیر توپی و دروازه ای در فشرده بودن طراحی شیر توپی نسبت به شیر دروازه ای است.

مقایسه ی شیر توپی با شیر گلوب

شیر های گلوب معمولا در مقایسه با شیر های توپی در اندازه گیری جریان دقیق تر هستند. اگر شیر های توپی مدت زمان طولانی در حالت نیمه باز قرار بگیرند آسیب میبنند. این آسیب در شیر های گلوب وجود ندارد.

شیر های توپی فلوتینگ

در شیر های توپی فلوتینگ توپ در یک مایع معلق است. طراحی شیر های توپی فلوتینگ فشرده  است و باعث میشود عملکردی ایمن تر و کارآمد تر داشته باشد. این دسته از شیر ها امکان بازو بسته شدن جریان را به صورت دو طرفه فراهم میکند.

شیر های توپی ترونیون

این شیر های توپی ابعادی بزرگ تر از شیر های فلوتینگ دارند. در این نوع شیر ها توپ، استوانه و شافت یه عنوان یک مونتاژ واحد عمل میکنند و و قادر به تحمل بار های سنگین تولید شده توسط توپ های بزرگ هستند. این شیر ها در اندازه انعطاف پذیر تر از شیر های توپی فلوتینگ هستند. شیر های ترونیون دارای گشتاور کمتری در مقایسه با شیر های فلوتینگ هستند.

معرفی انواع بال ولو

خرید شیر های توپی گازی

در اینجا میخواهیم به بررسی تفاوت بین ورودی جانبی و ورودی بالای شیر توپی بپردازیم. در کل ورودی جانبی و ورودی بالایی چیست؟ این اصطلاحات مربوط به راهی میباشد که به وسیله آن توپ و قسمت های داخلی آن قابل دسترسی باشد. شیر های توپی ورودی بالا امکان دسترسی راحت تر به توپ و برش توپ را دارند.

برای سفارش شیر توپی با کیفیت با مدیر فروش این سایت در تماس باشید.