قیمت انواع کنتور گاز در ایران در این سایت قابل پیگیری است. جهت شناخت انواع کنتور گاز و نحوه عملکرد هر یک از آنها با مقاله زیر همراه باشید.

قیمت انواع کنتور

خرید کنتور گاز

کنتور گاز یک جریان سنج میباشد که با اندازه گیری جریان حجمی گاز به صورت تخصصی عمل میکند. از کنتور ها برای اندزه گیری حجم گاز های خشک و گاز های مایع استفاده میشود. نصب کنتور های گاز در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی صورت میگیرد.

معمولا اندازه گیری حجم گاز ها از اندازه گیری حجم مایعات در کنتور ها سخت تر است. زیرا حجم مایعات را میتوان بدون توجه به فاکتور های دیگر اندازه گرفت. اما اندازه گیری حجم گاز ها نیاز به بررسی دما و فشار گاز دارد. کنتور های گازی در انواع مختلفی تولید و عرضه میشوند. نوع کنتور با توجه به کاربرد آن انتخاب و سفارش داده میشود. انتخاب کنتور بر اساس فاکتور هایی چون نوع گاز، جریان حجمی آن و دامنه جریان و هم چنین سایر فاکتور های دیگر صورت میگیرد.

در زمان گذشته کنتور های گاز را در داخل محیط خانه یا مجتمع نصب میکردند. اما امروزه نصب کنتور در خارج از خانه ها صورت میگیرد. امروزه در خانه های قدیمی کنتور ها هنوز هم درون خانه قرار دارند.

قیمت انواع کنتور

انواع کنتور گاز

یکی از متداول ترین نوع کنتور های گاز، کنتور های دیافراگمی هستند. این نوع کنتور ها معمولا در همه تاسیسات تجاری و اداری و صنعتی و مسکونی دیده میشوند. در کنتور های دیافراگمی دو یا چند محفظه وجود دارد و یک دیافراگم. با حرکت دیافراگم جریان گاز در کنتور هدایت میشود و با انقباض و انبساط دیافراگم ها محفظه های کنتور از گاز پر و خالی میشوند. حرکت خطی دیافراگم ها در کنتور به عنوان عنصر اصلی جریان عمل میکند.

کنتور گاز چرخشی یک نوع دیگر از کنتور های گاز است که نسبت به کنتور دیافراگمی از دقت بالاتری برخوردار است. کنتور های چرخشی یا دوار قادر به کنترل فشار و حجم بالاتری هستند. در داخل این کنتور دو عدد روتور قرار دارد که به آنها پیستون یا پروانه نیز گفته میشود.

با چرخش این روتور ها مقدار مشخصی جریان گاز از کنتور عبور میکند. کنتور گاز توربینی حجم گاز را با تعیین سرعت گاز در حال حرکت در کنتور اندازه گیری میکند. کنتور های توربینی با چرخش یک توربین کوچک درونشان کار میکنند. این نوع کنتور تنها در اندازه گیری دبی های پایین مناسب است.

کنتور گاز اوریفیس نوعی کنتور گازی دیفرانسیلی هستند که با اندازه گیری اختلاف فشار میزان جریان حجمی گاز را اندازه گرفته و گزارش میکنند. این نوع کنتور کاربرد های صنعتی دارد و سرویس دهی آن ها آسان است. کاربرد گسترده صنعتی کنتور اوریفیس به دلیل نبودن قطعات متحرک در آن است.

کنتور گاز التراسونیک نوعی دیگر از کنتور ها میباشد. ساختار کنتور التراسونیک پیچیده تر از سایر کنتور ها میباشد. کنتور های التراسونیک به کنتور های فراصوتی معروف هستند. با اندازه گیری سرعت حرکت صدا در محیط گازی، کنتور التراسونیک سرعت جریان گاز را محاسبه کرده و گزارش میکند.کنتور گاز التراسونیک علاوه بر اندازه گیر سرعت گاز قادر به اندازه گیری جریان مایع نیز میباشد.

نوعی دیگر از کنتور ها، کنتور گاز کویولیس میباشد. این کنتور نیز مانند کنتور های التراسونیک برای مایعات و گاز ها قابل استفاده است.

قیمت انواع کنتور

قیمت کنتور گاز

نمایشگر کنتور ها مانند خود کنتور ها طیف گسترده ای دارند. معروف ترین نمایشگر کنتور ها نمایشگر عقربه ای است. نمایشگر های دیجیتال نیز در بسیاری از کنتور ها جریان را گزارش میدهند. باید هنگام خرید کنتور توجه داشت که دقت کنتور بالا باشد. اگر دقت کنتور در اندازه گیری جریان گاز ضعیف باشد خسارت هایی را به بار می آورد.

برای سفارش کنتور گاز و اطلاع از قیمت آن با مدیر فروش در تماس باشید.